Cassiopeia (Kraliçe) Takımyıldızı

Cassiopeia (Kraliçe) Takımyıldızı

Kraliçe ya da Cassiopeia M ve W Şeklinden dolayı kuzey gökyüzünün en belirgin takım yıldızlarından biridir. Cassiopeia’ya bakarak kutup yıldızını ve Andromeda’yı rahatlıkla bulabilirsiniz. Kuzey gökkutbuna yakınlığı nedeniyle her mevsim gözlemlenebilir.

Andromeda çok güzel bir genç kadın ve Etiyopya kralının kızıydı. Andromeda’nın annesi Cassiopeia kızının güzelliğinden gurur duyuyordu ama fazla ileri giderek kızının Nereidlerden (Yunan mitolojisinde su altı perileri) de daha güzel olduğunu ileri sürdü. Alınan deniz perileri onu Poseidon’a şikayet ettiler, o da bir deniz canavarı olan Ceteus’a sahile saldırmasını emretti.

Kral Cepheus çaresizlik içinde bir kahine danıştı ve Cetus’u durdurmanın tek yolunun kızını canavara kurban etmek olduğunu öğrendi. Kral hiç istemediği halde Andromeda’nın sahil boyundaki bir uçurumun dibinde zincire vurulmasını emretti. Cetus Andromeda’yı yemek için ona yaklaşırken Perseus kanatlı sandaletlerini giyip oraya uçtu ve canavarı öldürdü.

Andromeda ve Perseus öldükten sonra bile birbirlerinden ayrılmadılar. Athena (Bilgelik tanrısı), Andromeda’yı anne babası, Perseus ve Cetus’la birlikte gökyüzünde bir takımyıldızına dönüştürdü.

Kaynak: Mitoloji 101 – Kathleen SEARS

Emir Aksu
Latest posts by Emir Aksu (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir