Elon Musk Neuralink’i Anlattı

Elon Musk Neuralink’i Anlattı

Cuma günü düzenlenen bir etkinlikte Elon Musk, gizemli nörobilim şirketi Neuralink ve bilgisayarları insan beynine bağlama planları hakkında daha fazla ayrıntıyı paylaştı.

Bu fütüristik özelliklere sahip teknolojinin gelişimi henüz ilk aşamalarındayken, şirketin kafatasına ve beyne minik elektrot iplikleri yerleştiren küçük, robotik bir cihazın ikinci versiyonunu göstermesi bekleniyordu. Musk, bundan önce “nöronların gerçek zamanlı olarak gösterileceğini” söyledi.

Etkinlikte, kafalarına yerleştirilen sinir bağlantılarının prototiplerine sahip birkaç domuz ve bu domuzların beyin aktivitesini gerçek zamanlı olarak izleyen bir makine gösterdi. Ayrıca Musk, Gıda ve İlaç İdaresi’nin şirkete tıbbi bir cihaz üzerinde araştırmayı hızlandırmaya yardımcı olabilecek çığır açan bir cihaz yetkisi verdiğini de duyurdu .

İnanılmaz derecede güçlü bir beyin-makine arayüzü olan Neuralink nispeten basit bir ameliyatta yerleştirilebilecek birçok veriyi işleme gücüne sahip bir cihaz oluşturmayı hedefliyor. Kısa vadeli hedefi, belirli sağlık koşullarına sahip insanlara yardımcı olabilecek bir cihaz yapmaktır.

Neuralink araştırmasının gerçek durumu biraz belirsizdi ve cuma günü yapılan etkinlikte Musk, projenin bir maymunun bir bilgisayar cihazını zihniyle kontrol etmesine izin verdiğini söyledi. Ardından bir laboratuvar faresine bağlı 1500 elektrotlu bir sistem gösterdi. Musk, ayrıca etkinlikte şirketin ilerleyişine dair ipuçları verdi.

Daha Detaylı bilgi için: https://uzayboslugu.com/elon-musk-artik-beynimize-bilgisayar-baglamaya-bir-adim-daha-yakin/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir