Jüpiter’in İhtişamlı Uydusu: Io

jupiter-io

Jüpiter’in İhtişamlı Uydusu: Io

Jüpiter’in uydusu Io ne kadar büyüktür? Güneş sistemimizde yanardağ faaliyetleri açısından en etkin nesne olan Io (genellikle “Ay-o” olarak telafuz edilir), 3600 kilometrelik çapı ile Dünya’nın tek doğal uydusu olan Ay’a yakın bir büyüklüğe sahiptir.

cassini
Cassini Uzay Aracı Temsili Görüntüsü (NASA)

Cassini uzay aracı, bin yılın dönüm noktasında Jüpiter’in yanından süzülüp geçerken Io’nun bu büyüleyici görüntüsünü yakalamıştı. Arka planında güneş sistemimizin en büyük gaz devi bulunan fotoğraf, aynı zamanda sistemin hakimi durumundaki bu gezegenin göreceli büyüklüğünü çarpıcı bir biçimde fark edebilmemize de imkân sağlıyor.

Io fotoğrafta girdaplar yaratarak dönen Jüpiter bulutlarının önünde asılı duruyormuş gibi görünse de, aslında gezegenin merkezinden yaklaşık 420.000 kilometre uzaklıkta bulunan yörüngesi üzerinde hızla ilerleyerek 42 saatte bir turunu tamamlamaktadır.

Uydu, içinde bulunduğu yörünge mesafesinde Jüpiter’in en üst seviye bulutlarından yaklaşık 350.000 kilometre uzaklıkta dolanmaktadır ki; bu da kabaca Dünya ile Ay arasındaki mesafeye eşittir. Temmuz ayında NASA’nın Juno uydusu Jüpiter’in yörüngesinde dolanmaya başladı ve Jüpiter’in bulutlarına 5000 kilometre kadar yaklaşacağı zamanlar olacak.

SSI , JPL , NASA , ESA ve Cassini Görüntüleme Takımı

jupiter-io
Cassini yakaladığı meşhur görüntü. Io ve Jüpiter aynı karede.

3 thoughts on “Jüpiter’in İhtişamlı Uydusu: Io

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir