Rosetta Philae Uzay Aracını Buldu !

kayip-philae

Rosetta Philae Uzay Aracını Buldu !

67P kuyrukluyıldızı çevresinde dolanan Rosetta aracı, görev süresinin bitmesine bir ay kala, kayıp yüzey robotunu buldu. Rosetta, kuyrukluyıldızdan 2 Eylül 2016 günü 2,7 km uzaktayken dar açılı kamerasıyla Philae’yi görmeyi başardı. Alınan görüntünün çözünürlüğü piksel başına 5 cm’dir.

kayip-philae
Şanssız Philae oldukça kötü bir yere inmiş. Bir kayanın altındaki güneş ışığının ulaşamadığı noktada durabilen Philae bu nedenle güneş panellerini dolduramamış ve uykuya dalmıştı. 1,63 MB’lık yüksek çözünürlükteki fotoğraf için görsele tıklayınız.

Görüntülerde 1 m çapındaki Philae’nin üç ayağından ikisi görünüyor.

Philae, 12 Kasım 2014’de kuyrukluyıldıza inmek üzere harekete geçmişti. Ancak yere çarptığı anda ayaklarının yüzeye tutunamaması nedeniyle zıplamış ve bir süre havada süzüldükten sonra başka bir alana çarpmıştı. Burada da tutunamayan Philae son olarak kuyrukluyıldızın üzerinde bilinmeyen bir yere iki ayağını sabitleyerek durabilmişti. Durduğu yer yeterli güneş ışığı alamadığı için pilinin tamamen bitmemesi için uyku moduna geçmişti.

İşte Philae (ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team

Philae en son Haziran ve Temmuz 2015’de Rosetta ile irtibata geçmişti. ESA çalışanlarının sevinci kısa sürmüş ve robot tekrar uykuya dalmıştı.

Eldeki veriler yeri hakkında net bilgi vermemişti. Buna karşılık araştırmacılar birkaç ipucunu ele alarak olası bölgeleri işaretleyerek, Roseta’nın ilettiği görüntüler incelenmişti. Philae’den yine iz yoktu.

Güzel haber artık umutların kesilmeye başladığı sırada, 2 Eylül’de geldi. Philae macerası bu şekilde bitmiş oldu.

Rosetta ise 30 Eylül’de kuyrukluyıldıza inerek yüzeyin yakın görüntülerini ileterek 12 yılı aşan yolculuğunu sona erdirecek.

1993 yılının sonlarına doğru planlanan Rosetta görevi, 2000 yılında ESA programları içine alınmıştı. 2004’ün Mart ayında fırlatılan Rosetta 10 yıl boyunca dolambaçlı bir yörünge izledikten sonra hedefi plan 67P kuyrukluyıldızı yörüngesine girmişti.

KAYNAK: AstronomiDiyari – ESA 1 – ESA 2

 

2 thoughts on “Rosetta Philae Uzay Aracını Buldu !

  1. Uzay çok garip ya belkide yaşam olsaydı oralarda insanoğlu ne yapardı kim bilir, ben şu görüntüde kalmak istemezdim bile baksana robot bile pes etmiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir