Satürn’de Altıgen Biçimli Gizemli Bulut Sistemi

Satürn’de Altıgen Biçimli Gizemli Bulut Sistemi

Satürn’deki bulutlar neden bir altıgen oluştursunlar? Henüz kimse bundan emin değil. İlk olarak 1980’lerde Voyager’ın Satürn’e yakın geçişleri sırasında keşfedilen bu bulutlara benzeyen bir şey, güneş sisteminin başka hiçbir yerinde görülmedi.


Eğer Satürn’ün Güney kutbu dönen girdabıyla yeterince garip olmasaydı, Kuzey Kutbu şimdi çok daha garip bulunabilirdi. Bu acayip bulutun şekli, yukarıda, Satürn çevresinde yörüngede bulunan Cassini uzay aracının kısa bir süre önce çektiği kırmızı ötesi görüntüde görülmektedir. Görüntüler, Voyager’dan 20 yıl sonra bile altıgenin ne kadar kararlı bir yapıda olduğunu göstermektedir. Satürn’ün Kuzey Kutbu ile ilgili filmler, bulut yapısının altıgen biçimini dönerken de koruduğunu göstermektedir.

Dünya’da altıgene benzer görünen bireysel bulutların aksine, Satürn’deki bulut deseninin neredeyse aynı uzunlukta olan altı belirgin kenara sahip olduğu görülmektedir. Bu altıgenin içine dört Dünya sığabilirdi. Tam bir açıklama henüz mevcut olmasa da, gezegen bilimciler bu en garip bulut oluşumunu daha epey bir süre incelemeye devam edeceklerinden eminler.

Bulutsu/org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir