Teleskop Almalı Mıyım ?

teleskop

Teleskop Almalı Mıyım ?

Astronomiye merak saldınız, az biraz paranız da var, fotoğraflarını görüp hayran kaldığınız gökyüzü harikalarını kendi gözlerinizle izlemek istiyorsunuz ve bir koşu gidip teleskop alacaksınız… Almayın!

Öncelikle teleskopla baktığınızda paylaştığımız gibi görüntüler göremeyeceksiniz. Bunlar, özel kameralarla çok uzun uğraşlar sonucu çekilebilen fotoğraflar. Büyük hayal kırıklığına uğrarsınız. Hele ki marketlerde orada burada satılan ucuz teleskoplara hiç boşuna para vermeyin. Durduk yere ilimden bilimden, astronomiden soğumayın…

teleskop
Teleskop yerine, kaliteli bir dürbün ve bir tripod almanız hem çok daha akıllıca bir iş olur, hem de gökyüzünü tanımanız kolaylaşır. İyi bir dürbün ve tripodla ay ve gezegen gözlemlerini de çok rahat gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bunlardan sonra, gökyüzünü iyice tanıyıp dürbünün artık yeterli gelmediğini farkettiğinizde teleskop bakmaya başlayabilirsiniz. İnanın, o zaman teleskop aldığınıza hiç pişman olmazsınız.

Dürbünde başlangıç olarak 10×50 veya 20×50 Dürbün öneririm. Bununla Satürn, Jüpiter gibi cisimleri rahatlıkla görebilirsiniz. Ancak tabi ki bakarken sabit durmalısınız. Bunun için bir tripod gerekebilir. Ama ben kendimi biryere yaslar kımıldamadan bakabilirim derseniz o da olabilir.

 

Kozmik Anafor

5 thoughts on “Teleskop Almalı Mıyım ?

  1. İnsan oğlu var olduğundan bu günümüze hiç değişmeyen dürtüsü öğrenme iç güdüsünü kamçılayan meraklı olma sendromunu yenememiş olmasıdır.Yaradılış gereği genlerimizde var olan bu hipotez ve teorem üretme doğallığı insan oğlunu bu güne taşımış ve gelecekte de devam edecektir,demem şu ki merak varsa engel yoktur,yeter ki meraklandığımız konular da kararlı olalım,sizlerin sayesinde yolumuzu kısaltıyoruz.Teşekkür eder ve emekleriniz karşısında saygıyla eğilirim,başarılarınızın devamlılığı bizim meraklarımızın tavan yaptığıdır.

    1. Bu güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. Değerli zamanınızı buraya bu yorumu atarak harcadınız, sağolun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir